Zdravý nákup podľa Zuzany Líškovej

Ahojte, mnohí z vás mi v posledných dňoch píšete, ako sa máte v týchto dňoch stravovať. Sme doma, menej sa hýbeme, je po Veľkej noci, pred letom a cítime, že potrebujeme odľahčiť, potrebujeme nejaký systém, potrebujeme sa nejako naštartovať, tak sa teda poďme spolu na to pozrieť.
Pripravila som pre vás príkladný trojdňový jedálniček, ktorý obsahuje potraviny, aké si môžete kúpiť a z ktorých si môžete doma navariť rýchle a zdravé jedlo. V jedálničku viete ďalej pokračovať a určite na sebe zmenu pocítite.

Zdravé suroviny

Poďme si najprv povedať, čo by mal zdravý jedálniček bezpodmienečne obsahovať. Mala by to byť zelenina, ovocie, koreniny a bylinky. Škroby s nízkou glykemickou záťažou ako sú ovsené vločky a ražný knäckebrot. Ďalej sú to rôzne bielkoviny, ako mlieko, vajíčka, hliva ustricová, ryba, mäso, syry, jogurt a strukoviny.

Pitný režim

V zdravom jedálničku nemôžeme zabudnúť na pitný režim. Každý deň by sme mali vypiť približne 3 litre vody. Ja vypijem aspoň pol litra minerálnej vody denne, pre doplnenie minerálov. Mitická má výborný pomer vápnika a horčíka a je to slovenská voda.

Váženie jedla

Na zdravé varenie nepotrebujeme žiadne zložité kuchynské vybavenie. Stačia nám úplne obyčajné veci, ktoré ktoré máte všetci doma ako panvica, hrniec, vareška, atď. Čo ale s istotou potrebujeme, je kuchynská váha. Pretože ak sa chceme stravovať vyvážene a chceme tou stravou aj niečo dosiahnuť, potrebujeme vedieť odhadnúť množstvo, ktoré je pre nás to správne.

Pozrite si celé video.

Administrator